Miežis ant akies – simptomai ir gydymas

Tikriausiai bent kartą yra tekę atsikėlus ryte, žiūrint į veidrodį pamatyti nejaukiai atrodantį pūlinį ties apatiniu arba viršutiniu akies voko kraštu. Šiame straipsnyje didesnį dėmesį skirsime šio nemalonaus akies voko uždegimo gydymui, tačiau prieš tai trumpai aptarsime miežio tipus bei simptomus.

Miežis – tai pūlinis uždegimas, apimantis akies voko krašto riebalų liauką bei aplinkinius audinius (šaltinis – Vikipedija).

Du pagrindiniai miežio tipai: išorinis ir vidinis miežiai. Išorinis miežis atsiranda pažeidus riebalines blakstienų liaukas, susiformuoja išorinėje akies voko pusėje. Vidinis miežis susiformuoja vidinėje akies voko pusėje pažeidus kremzlės liaukas.

miežisTurinys

Miežio simptomai

Pradedant formuotis miežiui, dažniausiai pasireiškia šie simptomai:

  • akių paraudimas,
  • akių patinimas,
  • kietas iškilimas akies voke,
  • nežymus karščiavimas,
  • limfmazgių padidėjimas,
  • traiškanos tarp blakstienų,
  • akių vokų skausmas.

Miežio gydymas

Miežio atsiradimas nėra labai pavojingas užkrėtimas, tačiau į jį numoti ranka taip pat nepatartina. Pradžiai reikia miežį sušildyti šlapiu arba sausu būdu. Šlapias kompresas su šiltu ir švariu vandeniu atliekamas paėmus sudrėkintą rankšluostuką (tinka ir makiažui valyti skirtas vatos diskelis) ir palaikius užmerktą akį apie 15min. Naudojant sausą būdą patartina naudoti karštą bulvę arba virtą kiaušinį. Suviniojus bulvę ar kiaušinį į švarų audeklą reikia priglausti jį prie akies ir palaikyti apie 10min, tai kartoti po 3-4 kartus per dieną.

Jei miežis labai pūliuoja šiluma padės miežiui greičiau natūraliai suplyšti ir sumažinti skausmą. Miežiui suplyšus jo šildyti nebegalima, todėl toliau rekomenduojama naudoti specialius gydomuosius lašus arba tepalus.

Venkite rankų kontakto su miežiu ir nespauskite jo kaip spuogo, nes infekcija gali patekti į kraują.

Dažniausiai miežio gydymas praeina sklandžiai ir papildomo gydytojo įsikišimo nereikalauja. Vis tik, kartais bendravimo su specialistais išvengti nepavyksta. Jei susidūrėte su toliau išvardintais simptomais, nedelsdami ieškokite gydytojo pagalbos:

  • pakilus temperatūrai,
  • patinus abiems vokam akis neatsimerkia,
  • akies obuolys paraudonuoja,
  • susikaupia daug pūlinių,
  • stiprėja skausmas,
  • vaizdas dvejinasi.

Stenkitės skirti didesnį dėmesį asmeninei higienai. Jei susirgimai miežiu vis kartojasi, vertėtų dažniau plauti rankas ir veidą, vengti bereikalingo akių ir pirštų kontakto.

Pajutus rimtą pavojų padėti gali ir antibiotikai, tačiau juos būtina vartoti tik gavus gydytojo leidimą.

Taip pat verta nepamiršti stiprinti imunitetą reguliariu kontrastingu dušu ir subalansuota mityba. Balansas tarp sporto ir poilsio padės apsisaugoti ne tik nuo akies miežio, bet ir žymiai pavojingesnių ligų. Vėstant orams žmogaus imuninė sistema tampa labiau pažeidžiama, todėl į savo mitybos racioną rekomenduotina įtraukti daugiau vaisių ir daržovių.

Miežio gydymas liaudies medicina

Lietuvių tauta garsėja ne tik dainų ir šokių paveldu, bet ir efektyviais liaudies gydymo būdais. Akies miežį liaudies medicina siūlo gydyti:

  • Užplikytą vaistinę ramunėlę pridėti prie akies, tai akimirksniu mažina skausmą ir patinimą.
  • Prie skaudančios vietos reiktų pridėti baltos duonos minkštimą, kuris prieš tai turi būti išvirtas piene.
  • Silpnai pašildytas ricinos aliejus turi stiprų poveikį iš jo padarius kompresą akiai.
  • 12 lauro lapelių užpylus vandeniu palikti komprese apie 1h ir gerti į dieną po 3-4 kartus.
  • Medetkų kompresas labai gerai šildo ką tik atsiradusį miežį.

Akies miežio gydymas šlapimu

Šlapimas nuo pat senovės laikoma viena efektyviausiu gydymo priemonių. Šiomis dienomis jis vertinamas gan prieštaringai, tačiau net ir šiandien gydymas šlapimų išlieka vienu populiariausiu gydymo metodu tarp natūropatų. Šis skystis pasižymi naudingų medžiagų gausa, todėl ne veltui jį vis dar naudoja gaminant brangius kremus. Tuo tarpų mūsų proseneliai šlapimu išgydydavo miežį per pora valandų, ko įprasti vaistai padaryti negalėdavo ir per keletą dienų. Taip yra todėl, kad šlapimas tai natūrali antibakterinė medžiaga, savo naudingų medžiagų profiliu pranokstanti daugumą modernių vaistų. Šlapime gausu tokių medžiagų kaip askorbo, amino, folio, glutamino, pantotenino rūgštys, bikarbonatas, biotinas, dopaminas, epinefrinas, gliukozė, glicinas, jodas, cinkas, geležis, magnis, kalcis, melatoninas, nitrogenas, ornitinas, fosforas, proteinai, riboflavinas, tirozinas, šlapalas, vitaminai B6 ir B12.

Svarbu pažymėti, kad nepaisant šio gydymo naudos, specialistai nerekomenduoja gydyti akies miežio šlapimu. Taip yra todėl, kad esant pažeistiems inkstams ar šlapimo pūslei, į šlapimą paprastai patenka medžiagos, galinčios sukelti infekciją.