Daltonizmas – simptomai, testai, priežastys bei gydymas

Turbūt kiekvienas esame girdėję žodį „daltonikas“. Taip kartais pavadinami žmonės, kurie neskiria spalvų. Kiek pagrįstas toks pavadinimas ir kokie šio regos sutrikimo simptomai bei priežastys?

Daltonizmas (arba aklumas spalvoms) – tai spalvinės regos sutrikimas, sukeliantis aklumą kai kurioms spalvoms. 

Šis įgimtas nesugebėjimas matyti ir skirti keleto spalvų (dažniausiai neskiriamos raudona ir žalia) pavadintas anglų mokslininko Džono Daltono vardu, kuris pats turėjo šį sutrikimą. Šis regos sutrikimas dažniausiai pasitaiko vyrams ir yra paveldimas. Kadangi šis sutrikimas yra įgimtas su X chromosoma, aklumas spalvoms moterims pasitaiko kur kas rečiau, kadangi moterys turi dvi X chromosomas. Dėl aklumo spalvoms nemažai žmonių negali dirbti siuvėjais, gydytojais, transporto vairuotojais, dažytojais, būti dailininkais ir pan.

Turinys

daltonizmas

Daltonizmo rūšys

Dažnai kylantis nesusipratimas yra tas, kad žmonės, sergantis daltonizmu mato viską tik pilkais atspalviais. Tačiau beveik visi žmonės, turintys šią ydą skiria spalvas, tačiau jas mato visai kitaip ir kai kurios spalvos jiems gali atrodyti vienodai.

Egzistuoja kelios daltonizmo formos. Pati dažniausia yra deuteranomalija, nuo kurios kenčia maždaug 5% vyrų ir 0.4% moterų. Ši daltonizmo forma mažiausiai paveikia regėjimą, todėl nemažai sergančių net apie tai nežino. Šiuo atveju spalvos praranda dalį savo ryškumo, labiausiai paveikiamos raudona ir žalia.

Protanopija yra kur kas retesnė daltonizmo forma. Nuo jos kenčia tik 1-2 % procentai viso pasaulio vyrų. Žalia ir raudona spalva atrodo daug blankesnės, supanašėja su mėlyna ir geltona. Tik šių spalvų atspalviai atrodo ryškiai ir normaliai.

Tritanopija sergantys žmonės mato visas spalvas kaip rožinės ir žalios spalvos atspalvius. Tamsesnės spalvos tapatinasi su žalia, o šviesesnės yra rožinės. Tai yra labai retas regos sutrikimas, kuris paveikia tik apie 500 000 – 750 000 žmonių.

Visiškas aklumas spalvoms yra rečiausias daltonizmo požymis. Visas spalvas juodai baltame spektre mano tik maždaug 200 000 žemės gyventoju. Būtent taip dažniausiai žmonės ir įsivaizduoja daltonizmą.

Kaip atrodo daltonizmas

Pateikiame keletą skirtingų daltonizmo formų pavyzdžių:

normalus regėjimas deuteranomalija
 protanopija  Tritanopija
 Visiškas aklumas spalvoms

Daltonizmo priežastys

Kaip minėjome, daltonizmo tipų yra ne vienas. Šis regos sutrikimas dažniausiai yra paveldimas genetiškai, tačiau daltonizmą gali sukelti ir kiti gyvenimo įvykiai, pvz. eismo įvykiai, avarijos, įvairiausios traumos, kai yra pažeidžiama akis. Didžiausią riziką patiria kūdikiai, tačiau taip gali nutikti ir vyresnio amžiaus žmonėms. Didelis ultravioletinių spindulių intensyvumas taip pat kelia riziką išsivystyti daltonizmui. Kadangi žmogus gali atskirti ne tik pagrindines spalvas, bet ir daugybę jų atspalvių, daltonizmas yra spalvų jutimo sutrikimas. Šis regos sutrikimas susilpnina tinklainėje esančias ląsteles kolbeles. Jos būna kelių tipų ir užima centrinę akies tinklainės dalį. Būtent šios kolbelės yra atsakingos už spalvų ryškumą ir matymą. Kai jos yra nevisavertės, sutrinka spalvų juslė ir atsiranda daltonizmas.

Daltonizmo tikrinimas

Jeigu žmogus silpniau skiria spalvas, painioja jas, mato nespalvotai arba visai neskiria spalvų – tai yra tiesioginiai daltonizmo simptomai. Dažniausiai daltonizmą nustato akių priežiūros specialistai, atlikę ankščiau minėtus testus, kadangi labai dažnai žmonės nė nežino apie šį savo regos sutrikimą. Gydytojai oftalmologai daltonizmą tiria specialiais aparatais ir pigmentinėmis lentelėmis. Jos padeda nustatyti spalvų jutimo laipsnį bei pavidalą. Lentelės yra sudaromos iš pagrindinės ir keleto papildomų spalvų. Iš sudarytų įvairių spalvų sotumo ir šviesumo skrituliukų sudaromos įvairios figūros ir skaičiai, kuriuos gan lengvai pastebi gera matantis ir spalvas jaučiantis žmogus, bet žmogus, kenčiantis nuo daltonizmo jų nematys. Tai pat yra kuriamos ir lentelės, kuriuose formas ir skaičius įžvelgia tik spalvų neskiriantis žmogus. Akių priežiūros specialistas rodo lenteles pacientui ir prašo pasakyti, ką žmogus jose mato.

Daltonizmo testai

Žemiau pateikiamas daltonizmo testas. 

Daltonizmas nustatomas pasitelkiant specialias polichromatines lenteles. Kiekviena lentelė susideda iš spalvotų apskritimų ir vienodo ryškumo skirtingų spalvų taškų. 

Daltonizmu sergančiam asmeniui žemiau pateikti apskritimai atrodys vienalyčiai; normaliai matantis asmuo apskritimų viduryje pamatys skaičių.

Testas

Eilutės numeris Kairysis paveikslėlis Dešinysis paveikslėlis
1.  daltonizmo testas  daltonizmo testas
2.  daltonizmo testas  daltonizmo testas
3.  daltonizmo testas  daltonizmo testas
4.  daltonizmo testas  daltonizmo testas
5.  daltonizmo testas  daltonizmo testas
6.  daltonizmo testas  daltonizmo testas

Teisingi atsakymai

Ką mato normalų regėjimą turintis asmuo Ką mato daltonikas
Eilutės numeris  Kairysis paveikslėlis Dešinysis paveikslėlis   Eilutės numeris Kairysis paveikslėlis  Dešinysis paveikslėlis  
 1.  25  29 1.  25  Nemato skaičiaus.
 2.  45  56 2.  Nemato skaičiaus.  56
 3.  6  8 3.   Nemato skaičiaus.  Nemato skaičiaus.
 4.  15  73 4.   Nemato skaičiaus.  Nemato skaičiaus.
 5.  26  5 5.   Nemato skaičiaus.  Nemato skaičiaus.
 6.  7  35 6.   Nemato skaičiaus.  Nemato skaičiaus.

SVARBI PASTABA. Nevertėtų visiškai pasikliauti šio testo parodymais. Daltonizma tinkamai diagnozuoti gali tik gydytojas oftalmologas. Jei abejojate dėl savo regos, kviečiame užsiregistruoti profesionaliam regėjimo patikrinimui. „Vision Express” gydytojai-oftalmologai ne tik patikrins regėjimą bei nustatys akių ligas, bet ir pagal gautus rezultatus rekomenduos geriausią korekcijos būdą, atsižvelgiant į Jūsų pomėgius bei gyvenimo būdą. Plačiau apie regėjimo patikrinimą