Konjunktyvitas - priežastys, simptomai ir gydymas

Konjunktyvitas – tai akių junginės uždegimas.1 

Konjunktyvito tipai, priežastys ir prevencija 

Konjkonjunktyvitas-akis-150unktyvitą gali sukelti įvairaus tipo virusinės infekcijos, bakterijos, grybeliai, alergenai bei cheminiai reagentai. Nors pats konjunktyvitas žmogaus sveikatai nėra pavojingas, šis uždegimas gali peraugti į reumatoidinį artritą, vilkligę, Greivso ligą, Kawasaki ligą, raudonukę ar Krono ligą.

Skiriami penki pagrindiniai konjunktyvito tipai. Kiekvienas iš šių tipų turi skirtingas priežastis, simptomus ir ligos eigą.

  1. Virusinis konjunktyvitas – tai herpesviruso, adenoviruso ar tymų sukeltas akies junginės uždegimas. Herpinis konjunktyvitas dažniausiai būna vienoje akyje. Rečiau junginėje susidaro plėvelės ar junginės bei vokų krašto opos. Adenovirusinius konjunktyvitus sukelia adenovirusai, kurių dabar žinoma apie 40 adenovirusų serologinių tipų, bet tik kai kurie jų gali sukelti junginės uždegimą.2
  2. Bakterinis konjunktyvitas – infekcija, sukelta bakterijų, tokių kaip stafilokokai, streptokokai ar hemofilai. Šos bakterijos į akis gali patekti nuo odos ar iš viršutinių kvėpavimo takų, taip pat jie gali patekti ir nuo kito žmogaus, kuris serga konjunktyvitu.
  3. Chlamidijų sukeltas konjunktyvitas, kurį sukelia mikroorganizmas Chlamydia trachomatis, kuris gali pažeisti ir kitas kūno vietas, sukelti lytiškai plintančią ligą – chlamidiozę.
  4. Alerginiu konjunktyvitu dažnai serga kartu ir alerginėmis ligomis sergantys žmonės, tokiomis kaip astma ar egzema. Alerginį konjunktyvitą sukelia antigenai – žiedadulkės, namų dulkių erkės ar dekoratyvinė kosmetika, t.y. cheminės ir baltyminės medžiagos asmenims, kurie joms yra jautrūs. Išskiriamos kelios alerginio konjunktyvito formos – pavasarinis, medikamentinis, šieno ir kiti.3
  5. Reakcinį konjunktyvitą sukelia chemikalai ar kiti dirbtinės prigimties dirgikliai. Dalis žmonių yra jautrūs įvairiems chemikalams ir tai yra pakankama, kad sukelti junginės sudirginimą, paraudimą ir ašarojimą.

Konjunktyvitas, išsivystęs dėl virusinės infekcijos ar bakterijų yra itin užkrečiamas. Ši liga lengvai plinta oru, todėl jei jūsų aplinkoje esti sergančiųjų šia liga, privalote vengti tiesioginio kontakto su jais ir skrupulingai rūpintis savo higiena. Jeigu virusiniu konjunktyvitu serga vaikas, būtina jį izoliuoti nuo kitų vaikų tol, kol šis pilnai pasveiks. Alerginis ir reakcinis (cheminių reagentų sužadintas) konjunktyvitas kitų asmenų sveikatai nepavojingi.

Konjunktyvitas - sveika ir konjunktyvito uždegimo pažeista akis

Vis tik, pagrindinė konjunktyvito priežastis – prasta asmens higiena. Jeigu kas nors iš jūsų namiškių serga konjunktyvitu, kruopščiai plaukite rankas, stenkitės neliesti ir netrinti akių. Taip pat būtinai plaukite rankas prieš naudodami vaistus akims – kitaip galite tik dar labiau užkrėsti akį. Jeigu sergate konjunktyvitu, naudokitės vienkartiniais rankšluosčiais ir stenkitės neliesti svetimų daiktų. Sergant konjunktyvitu derėtų kasdien keisti patalynę, reguliariai plauti grindis, gerai vėdinti patalpas. Jeigu konjunktyvito metu naudojotės dekoratyvine kosmetika, nedelsiant ją išmeskite, kadangi vėliau ją naudojant egzistuota didelė tikimybė užsikrėsti vėl.

Konjunktyvito simptomai

Konjunktyvitui būdingas visas sąrašas specifinių simptomų, kurių dėka šią akių ligą sudėtinga supainioti su kuriuo nors kitu negalavimu. Šiam uždegimui dažniausiai būdinga asimetrija – jis gali prasidėti vienoje akyje ir po dienos ar dviejų išplisti į kitą akį.

Konjunktyvitui būdingi šie simptomai:

  • paraudusios akys.
  • Vokų patinimas ir paraudimas. Šis simptomas ne visada pasireiškia, jis labiausiai būdingas alerginio tipo konjunktyvitui.
  • Akių pūliavimas. Vandeningos išskyros būdingos virusinio ir alerginio tipo konjunktyvitui, žalsvai-gelsvos – bakterinio tipo konjunktyvitui.
  • Akių niežėjimas.
  • Akių perštėjimas.
  • Jautrumas šviesai. Nors silpnas akių skausmas žiūrint į šviesą būdingas visų tipų konjunktyvitui, šiam skausmui stiprėjant galima daryti prielaidą, jog liga sparčiai progresuoja.
  • Svetimkūnio pojūtis akyje. Sergant konjunktyvitu nuolat juntamas jausmas, tarsi į akis būtų pribirėję smėlio. Šis simptomas ypač būdingas vaikams.

Konjunktyvito gydymas

Pajutus keletą iš aukščiau išvardintų simptomų reikėtų kreiptis į gydytoja oftalmologą. Atlikęs standartinius regos tyrimus ir paėmęs akies išskyrų mėginį gydytojas nustatys ligos priežastį ir paskirs gydymą.

Nors konjunktyvitas – itin nemaloni liga, tinkamai gydoma ji trunka ne ilgiau nei savaitę. Labai svarbu vykdyti visas gydytojo rekomendacijas ir rūpintis asmenine higiena.

Vaistai, kuriuose yra antibakterinių komponentų (akių lašai ir tepalai), padeda tik gydant bakterinio tipo konjunktyvitą. Esant virusinei infekcijai specialaus gydymo tiesiog nėra – tiesiog reikia reguliariai praplauti akį ir rūpintis rankų higiena. Virusinio tipo konjunktyvitas dažniausiai trunka 4-7 dienas. Jeigu Jums pasireiškia alerginio tipo konjunktyvitas, būtina speciali antialerginė terapija. Taip pat reikėtų išsiaiškinti alergijos priežastį bei vengti alergenų.

Šaltiniai ir paaiškinimai

[1] Akių junginė yra plona skaidri jungiamojo audinio plėvelė, išklojanti abiejų akių vokų užpakalinius paviršius ir jungianti vokus su akies obuoliu. Šaltinis https://lt.wikipedia.org/wiki/Jungin%C4%97. 

[2] https://lirema.lt/akiu-ligos/virusiniai-konjunktyvitai/

[3] https://lirema.lt/akiu-ligos/alerginiai-egzogeniniai-konjunktyvitai/