Glaukoma - simptomai, gydymas ir alkoholis

Glaukoma – plačiai žinoma kaip viena sunkiausių lėtinių akių ligų, kurios negydant yra didelė rizika ir tikimybė apakti. Pačios ligos pavadinimas kilęs iš graikų kalbos ir reiškia žalią arba jūros bangų spalvą, taip yra dėl to, kad laikui bėgant ligonio akys pasidengia žalsva plevele, kuri ir neleidžia regėti. Taip pat dažnai ši liga vadinama „smaragdine katarakta“. Bendrai ši sąvoka apima daugiau 30 skirtingų akių ligų, kurios skiriasi tik anatominiu pobūdžiu (lėtinė ar ūminė forma, uždaroji ar atviroji eiga).Glaukomos požymiai

Iki šiol nėra žinomos tikslios susirgimo priežastys, tačiau pastebėta, jog dažniausiai jos aukomis tampa pagyvenę žmonės. Kadangi ja suserga tik vienas iš 10 000 (0,0001 proc.) naujagimių, kai tuo tarpu 40-50 metų kategorijoje tai siekia 0,1proc., o 60-75 metų kategorijoje šis skaičius padidėja iki 2 proc. Labiau riziką padidina tik tam tikri aspektai : impulsyvūs galvos skausmai, trumparegystė, kraujotakos sutrikimai, prieš tai buvusios akių operacijos, sutrikusi akių spaudimo norma, kai dažnai spaudimas akyse padidėja ir sumažėja skysčių akyse.

Pagrindiniai glaukomos simptomai

Gan ilgą laikotarpį sergantysis net nenumano, kad jau serga, nes jam neskauda akių, nejaučiamas joks diskomfortas. Tik ligai progresuojant pastebimi šie glaukomos simptomai:

  • Siaurėja matymo laukas, dažnai žmogus jaučia it žiūrėtų į pasaulį pro dūmus ar rūko debesį.
  • Atsiranda rytinis ar vakarinis akių skausmas.
  • Akių vokas tampa „sunkus“ : sergančiajam vis norisi užsimerkti ir sunku atsimerkti.
  • Ypatingai blogai pradedama regėti tamsiuoju paros metu.
  • Žiūrint į saulę ar ryškią šviesą akyse matomi vos patebimi tačiau ryškios formos apskritimai arba rutuliukai.

Glaukomos stadijos

Glaukomos gydymas

Glaukomos gydymas priklauso nuo ligos stadijos, formos, kitų sergamų akių ligų. Kol kas pasaulyje vis dar labiau paplitęs akispūdžio mažinimas hipotenziniais lašais ir tik jiems nepadėjus imamasi lazerinio arba chirurginio gydymo.

Svarbu paminėti, kad vaistai dažniausiai naudojami tik akių spaudimui sureguliuoti, tad reikia prisiminti, kad akių lašai neatnaujina skysčių kiekį akyje, o tik dirbtinai jį palaiko.

Chirurginis gydymas arba trabekulektomijos kol kas efektyviausia operacija glaukomai gydyti.  Tačiau ji gali sukelti labai daug komplikacijų: vidinį akies kraujavimą, kitus negalavimus. Tad jiems išvengti atsirado alternatyva: sklerektomija. Šios operacijos metu atnaujinamas natūralus skysčių balansas akyje. Bet efektyvumas pastebimas tik pradinėse ligos stadijose, kitu atveju pacientui reikia kitokio gydymo (lazeriu arba ta pati trabekulektomija).

Taip pat sergantiems glaukoma labai svarbu šviesiu paros metu nešioti specialius medicininius žalių stikliukų akinius, kuria apsaugo nuo ryškios šviesos žalos.

SVARBU. Ankstyva ligos diagnozė leidžia išvengti sunkesnių ligos progresavimo pasekmių. Užsiregistruokite regėjimo patikrai – gydytojai oftalmologai išsamiai ir profesionaliai ištirs jūsų regėjimą artimiausiame „Vision Express“ salone.

Pasaulinė glaukomos savaitė 2017 – renginys skatinantis visus pasitikrinti savo akis

Glaukoma ir alkoholis

Labai svarbu paminėti, kad segantiems glaukoma reikia palaikyti sveiką gyvenseną : dažniausiai vaikščiuoti lauke, saulėje būti tik iki 10 val. ryto ir po 17 val., vengti riebaus ir labai sūraus maisto, saldumynų. Ir kategoriškai draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus: ir lengvuosius, ir stipriuosius. Alkoholis neigiamai veikia akių vidinį spaudimą, todėl glaukoma ir alkoholis nėra suderinami dalykai ir liga greičiau progresuoja. Taip pat išgėrus yra sunkiai jausti pakitimą regėjime, todėl galima pavėluoti gauti medicininę pagalbą laiku. Tas pats galioja ir rūkymui, kadangi nikotinas susiaurina kraujagysles ir akys dar labiau peršti, didėja spaudimas.