Toliaregystė (hipermetropija) - priežastys, simptomai ir gydymas

Toliaregystė (taip pat žinoma kaip hipermetropija) – tai akių gebėjimo laužti šviesos spindulius (akių refrakcijos) yda, pasireiškianti suprastėjusiu arti esančių objektų matymu. Taip nutinka todėl, kad šviesos spinduliai, kirtę mūsų optinę sistemą, už tinklainės susikerta. Dažniausia šios ligos priežastis – per trumpa akis. Šis regos defektas koreguojamas glaudžiamaisiais lęšiais.

Sveika akis ir akis su toliaregystės (hipermetropijos) sutrikimais

Toliaregystės priežastys

Visi žmonės gimsta toliaregiais. Organizmui augant ir besivystant, kartu su juo vystosi ir auga mūsų akys, todėl laikui bėgant toliaregystė mažėja, o sulaukus mokyklinio amžiaus, dažniausiai regėjimas normalizuojasi. Tačiau toliaregystė vaikui nejuntama – vaikai puikiai sugeba akomoduoti vaizdą be jokių regos korekcijos priemonių.

Išskiriami keturi toliaregystės laipsniai:

  1. silpna (iki 2,0 D),
  2. vidutinė (iki 5,0 D),
  3. didelė (iki 10,0 D), ir
  4. ypatingoji (10,0-13,0 D).

Silpna toliaregystė gali būti nepastebima iki 40-45 metų t.y. asmuo gali nejausti jokių regėjimo sutrikimų, tačiau jeigu šis regos defektas viršija 2 toliaregystės dioptrijas, būtinai pasireikš bent keletas šios ligos simptomų.

Toliaregystės simptomai

Toliaregiams būdingi šie simptomai:

  • Periodiški galvos skausmai.
  • Padidėjęs nervingumas.
  • Neryškus arti esančių objektų vaizdas.
  • Išsiliejęs vaizdas.
  • Vokų tvinkčiojimas.
  • Skausmas bandant judinti akies obuolius.

Svarbu pastebėti, jog šie simptomai būdingi ir kitiems regos sutrikimams bei ligoms. Todėl tokiais atvejais nereiktų užsiimti savigyda, o pastebėjus tokius regos sutrikimus kuo skubiau kreiptis į gydytoja oftalmologą

Toliaregio vairuotojo vaizdas dieną (be akinių ar lęšių)

Toliaregystės gydymas

Ilgą laiką manytą, jog toliaregystė yra neišgydoma. Šiais laikais jau yra eksperimentinių gydymo metodų, turinčių ganėtinai aukštą patikimumo koeficientą.

Toliaregystės gydymas „LASIK“ lazeriu

Ši procedūra atliekama tik pilnametystės sulaukusiems pacientams kai asmens regėjimo aparatas jau yra pilnai susiformavęs. Operacija atliekama lazerinės fotorefrakcinės keratektomijos metodu. Procedūra atliekama tik vidutinio ir aukštesnių lygių toliaregystei gydyti. Nors šis gydymo metodas yra perspektyvus, praktikoje pradėtas taikyti neseniai. Dėl šios priežasties kolkas trūksta tyrimų duomenų, kurie leistų daryti pagrįstas išvadas apie ilgalaikę tokio gydymo naudą.

Intraokulinis toliaregystės gydymas

Intraokulinis gydymas taikomas esant aukšto lygio toliaregystei. Tai pakankamai saugus ir praktikoje jau ilgai taikomas gydymo metodas, turintis aukštą regėjimą atstačiusių pacientų procentą. Intraokulinio gydymo technologija labai paprasta – sukuriamas „akinių akyje“ efektas:  individualiai parenkamas ir pagaminamas intraokulinis lęšis implantuojamas į priekinį akies segmentą. Operacija atliekama ambulatoriškai, jos trukmė – apie 30 minučių, operacijos metu taikoma vietinė nejautra.

Regėjimas visiškai atsistato praėjus keletui savaičių po operacijos, tačiau ženklų palengvėjimą pacientai pajaučia jau pirmosiomis dienomis. Šis gydymas puikiai tinka asmenims, kuriems diagnozuota senatvinė toliaregystė.

Toliaregystės korekcija

Toliaregystė koreguojama glaudžiamųjų (išgaubtų) akinių lęšių pagalba. Jeigu nepastebite jokių toliaregystės simptomų, akinių nešioti nereiktų. Ikimokyklinio amžiaus vaikams akiniai būtini tik tada, kai toliaregystė viršija 3-4 D. Taip yra tiek iš sveikatos, tiek ekonominių paskatų – dėvintiems akinius vaikams reikia reguliariai lankytis pas gydytoją oftalmologą, kadangi vaikui augant jo akinių stiprumas gali kisti, todėl gali prireikti įsigyti naują akinių porą.

Kartais akiniai vaikams būtini ir esant silpnai toliaregystei. Jeigu vaikas skundžiasi dažnais galvos skausmais, nenoriai skaito ar piešia, nuolat yra pavargęs po intensyvios akims veiklos – tai ženklas, jog vaikui gali būti būtini akiniai.